Františkova myslivna

Patří k nejstarším chatách v nejvyšších partiích Jeseníků.

Byla postavena v roce 1865 rodinou Kleinů jako jejich rodinné výletní sídlo a lovecká chata. Pojmenování získala po Františku Kleinovi II. (1825-1882). Nejprve to byla menší chata, která byla rozšířena o další křídlo až v r. 1897. O to se postaral už  František Klein III. (1851-1930). Myslivna se v té době stala Kleinovým reprezentačním sídlem. V té době byla postavena vedle ní hájenka, která sloužila správci myslivny. Za 1.republiky provozovala žena správce občerstvení pro turisty. Dokonce tam bývaly taneční zábavy. Hosty obsluhovaly dcery správce. Hoši z Vernířovic za nimi chodili tančit.

Hájenka spadala pod polesí Vernířovice a až do vyhoření začátkem února 1979, způsobeného zřejmě nedbalostí lyžařů, kteří špatně uhasili ohníček, sloužila jako zázemí pro doprovod zahraničních hostů (ti spali na Františkově myslivně), pro lesní dělníky, pro brigádníky v lese. Noc zde nejednou přečkaly třídy na školních turistických výletech, na které si jejich účastníci ve své paměti nesou nezapomenutelné vzpomínky dodnes… (Dnešní mládeži se předkládají výlety adrenalinově zaměřené - do lanových center, sjíždění řek na raftech, do center s bobovými dráhami, … a tak ani neví, o co je ochuzena…). Po požáru zůstala jen kůlna, která se brzy rozpadne.

Baron Klein byl oblíbeným u svých podřízených lesníků, a ti na jeho počest v r.1937 umístili plaketu na jednu ze skalek u chodníku, který vede z Františkovy myslivny na Máj.

Moravskoslezský sudetský horský spolek v roce 1897 jednal se správou Kleinova panství o výstavbě turistického objektu na Břidličné. Chata měla být dostavěna v r. 1898 k 50. jubileu vlády císaře Františka Josefa I. a měla nést název Kaiser Franz Josef I. - Schutzhaus. V roce 1897 však správa Kleinova panství odstoupila od dohody, a tak se tento projekt nikdy nezrealizoval.

Dnes je Františkova myslivna v soukromých rukou. Interiér prošel zásadními změnami... Stále tam však stojí původní malovaná kachlová kamna, stále tam je dalekohled směřovaný k Pradědu, stále jsou stěny místností vyzdobeny původními obrázky, … A tak chci věřit, že je myslivna v rukou pro ni dnes nejlepších.

Františkova myslivna, spravovaná polesím Rejhotice, byla vždy vyhledávaným turistickým bodem, o čemž svědčí spousta starých pohlednic. Bylo by pěkné, kdyby v místě s tak bohatou historií opět vzniklo posezení, kde nejednomu pocestnému nepochybně mohou začít přicházet odpovědi na dlouho nezodpovězené otázky, kde může docházet k jedinečným setkáváním lidí podobně smýšlejících, lidí na stejné vlně…

Viděla jsem, jak tam někdo přiletěl a po chvíli odletěl vrtulníkem...  Všichni přítomní jsem byli zděšeni - já  spatřeným a zvěř hlukem... Snad to byl  výjimečný případ… Snad se tam všichni budeme vracet a ctít opět zákony přírody… Věřím v to…

Další fotografie zde:
www.zonerama.com/lovcha/Album/6159100?secret=L7wdnp2C8Lt3u8qkG9awQ08M4

 

Tyto stránky jsou originálním produktem autorky, horami, lesy a loveckými chatami posedlé, 
NESLOUŽÍ KE ZPROSTŘEDKOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ.
Zprostředkovatelem ubytování na chatách ve svém vlastnictví jsou Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Více informací zde: eshop.alsol.cz/

Vytvořeno službou Webnode