Kniha návštěv

Datum 28.02.2013
Vložil Zdenka
Titulek Re: Dobrý záměr

Pavle, v mnoha případech právě díky takovým lidem jako jste vy a vaši kamarádi, se daří zachovat hodně zde publikovaných chat. Jsem opravdu ráda, že jste se ozval. Velmi si vážím vašeho úsilí, které jste vynaložili ve svém volném času k záchraně objektů. Jistě máte hodně zážitků, na které takové akce bývají bohaté. Uvítám, poskytnete-li mi nějaké fotografie nebo informace o té které chatě.

Datum 17.02.2013
Vložil Zdenek Viden
Titulek Historicke hodnoty

Moc me potesilo si prohlednout tuto web-stranku. Po 30 letech zivota v zahranici clovek zjistuje, jak jeste malo o svem rodnem kraji vi. Mnoho techto krasnych mist jsou mi nezname a snad se toho dockam, je jednou v budoucnosti navstivit. Clovek nikdy nevi, kam se na sklonku zivota jednou uchyli. Vetsinou nachazi smysl prave tam, odkud vysel.
Plne se take ztotoznuji s myslenkou tykajici se historie tohoto kraje. O teto historii jsme jako deti malo slyseli. Tehdy dospeli lide se casto o historii malo zajimali spise je jen zajimala pritomnost a budoucnost. Proto si mnoho veci nevazili a kolikrat nemeli k ruznym hodnotam vztah, ktere ale byly prave budovany generacemi predtim. Tyto generace byly pro ne cizi lide, ktere nikdy nevideli a take k tomu nemeli prilezitost se s nimi osobne setkat. Ale takova uz nekdy byva historie, tvorena politikou a valkou. Az snad ta druha a treti generace najde zase nejakou postupnost v budovani hodnot pro dalsi generace a vice si vazit tech hodnot a mist, ktere byly vybudovany prave nam neznamymi generacemi. K tomu patri castecne i tyto krasne chaty a mista v Jesenikach. Moc si toho vazim, ze tyto zajimava mista najdou znovu obnovu a zverejneni jejich historickych hodnot. Tim se uceli i historicky pohled na tento kraj pro nove generace.

Datum 28.02.2013
Vložil Zdenka
Titulek Re: Historicke hodnoty

Zdenku, tvůj příspěvek představuje další, jiný úhel pohledu. Vyjádřit se k němu pár větami mi nejde. Mám načtenu spoustu vzpomínek původních odsunutých obyvatel a okamžitě se mi vybavily. Dokážeme-li odstranit naprogramování získané vzděláním, výchovou, oprostíme-li se od vlastního ega, snad jen pak dokážeme použít vhled a schopnost vcítit se do mysli původních obyvatel, když opouštěli milované Jeseníky (zkusme si jen představit, že bychom byli na jejich místě). Stopy jejich poctivé práce nesou i Jeseníky - v podobě chodníků, loveckých chat, … A právě z tohoto hlediska považuji za etické zachovat tu krásu, tu krásu v její opuštěnosti...


Datum 15.02.2013
Vložil Zlata
Titulek NEZBYTNÉ

Milá Zdeni ,jednoznačně musíš vydat knihu. Ne všichni mají možnot sdílet tuto krásu na internetu a potěšila bys nepředstavitelné množství lidí, kteří by touto knihou mohli obdarovávat ostatní.

Datum 15.02.2013
Vložil Zdenka
Titulek Re: NEZBYTNÉ

Zlatuš,
na knihu to zatím není. Chybí informace, systém, zatím je to takový chaos a opravdu povrchní. Ale kdoví, třeba jednou v důchodu... :-), to se ještě načekáme :-), pokud se vůbec dočkáme :-) ...

Datum 15.02.2013
Vložil Hana Komárková
Titulek Díky za dokumentační soupis!

Dobrý den, svým albem chat jste mi připomněla některé krásné zážitky z dětství, které jsem strávila jako dcera polesného Ing. Josefa Šplíchala na polesí v Karlově pod Pradědem. Díky " zeleným kořenům" jsem vystudovala lesařinu a provdala se do lesácké rodiny ve vedlejším údolí Jeseníků - Vrbna pod Pradědem. Pracuji u Lesů ČR v Šumperku a tak jsem poznala další část Jeseníků. Většinu chat z vaší kartotéky znám, některé ještě chybí. Například tzv. Goeringova chata na úbočí Velkého kotle, Sokolí chata z videlské strany a další. Snad se mi podaří je v dohledné době navštívit a doplnit váš seznam.
Díky za zachycení unikátní atmosféry některých loveckých chat, víc a víc nám zvětrává a mění se na komerční zápach :-)
Hana Komárková
P.S.
Silonova chata se jmenuje podle lesního rady Jiřího Slona, který si upravil příjmení na pro něj přijatelnější: Silon. Vím to od tchána, který pracoval od poválečných let až do svého důchodového věku na polesí Vidly a měl chatu na revíru. Dodnes ve Vidlích žije a jeho vzpomínky by vydaly na několik knih :-).

Datum 15.02.2013
Vložil Zdenka
Titulek Re: Díky za dokumentační soupis!

Milá Hani, jsem ráda, že jste se mi ozvala. Děkuji vám za informaci o panu Slonovi. Snad se někdo ozve a sdělí mi, kdo byl pan Háša, pan Duras, pan Opletal, Vilém,... Je ještě hodně chat, které mám v plánu vyhledat a doplnit. Chybí mi celé pásmo Orlíku, chata Rudohorka, Keprník, Opletalova chata, Vilémova chata a další. Jsem za to ráda, protože mám pořád nové cíle. Je pořád co poznávat. Do výletů zapojuji už celé příbuzenstvo a zažíváme spoustu dobrodružství. Není totiž vždy snadné chatu nalézt. Za jakékoli další informace vám budu nesmírně vděčna... P.S. Göringovku jste přehlédla.

Datum 28.07.2014
Vložil vojtakrejčí
Titulek Re: Re: Díky za dokumentační soupis!

Kdysi dávno jsem navštívil starého lesníka a on lecos povídal o loveckých chatách. Vzpomínám, že o Opletalce říkal, že nese jméno po prvním prvorepublikovém řediteli st. lesů Dr. Opletalovi.
Wikipedie praví:
Prof. Ing. Josef Opletal (20. listopad 1863 Studenec (Čelechovice na Hané) – 18. prosinec 1953 Brno) byl významný český lesník.
Vystudoval Vysokou školu zemědělskou ve Vídni, poté krátce působil v praxi Ratajích nad Sázavou, později dlouhodobě v Bukovině. V roce 1919 nabídl své služby Československé republice. Působil jako ředitel státních lesů a statků v Banské Bystrici. Od roku 1921 pracoval ve funkci generální ředitel státních lesů a statků v Praze. Rezignoval na funkci poté, co se střetl se státní byrokracií, která prosazovala prodej dřeva dřevařským společnostem na základě dlouhodobých smluv. Poté přešel na lesnickou fakultu v Brně, kde pracoval jako profesor lesní těžby a technologie. Dále byl zvolen děkanem fakulty a rektorem Vysoké školy zemědělské a byl mu udělen čestný doktorát technických věd. Světovou proslulost získal prací o lesním dopravnictví (1913), která byla oceněna několika rakouskými a rumunskými řády. Zajímavou památkou na jeho působení je i Lesnický Slavín, který vybudoval v lesích Školního lesního statku Křtiny u Brna.
Zdravím a přeji mnoho hezkých a úspěšných lovů starých chat. vojta

Datum 15.02.2013
Vložil Lenka Popková
Titulek Tohle je nefalšovaná láska k přírodě a životu

Všichni máme doma teplou vodu, ledničku myčku,.. Dokonce za nás začínají vysávat robotické vysavyče. V létě jezdíme do ciziny k moři, v zimě lyžujeme v Alpách. Díky internetu není problém zjistit co se právě děje u protinožců. Ale o naši historii, kulturu a přírodu se pomalu ale jistě přestáváme zajímat. Díky tomuto nádhernému a dechberoucímu webu si alespoň minimálně dokáži představit jakou krásu máme u nás na dosah.

Zdeni, tohle je jeden z mnoha důkazů o tvé nikdy nevyprchatelné lásce k přírodě. Kéž by každý z nás měl z ní aspoň kousek!
Je mi velkou ctí se s tebou kamarádit. Děkuji moje drahá přítelkyně.
Lenka

PS: Těším se na povídání o Alešově chatě. Vše mně můžeš povykládat třeba cestou k ní.

Datum 15.02.2013
Vložil Zdenka
Titulek Re: Tohle je nefalšovaná láska k přírodě a životu

Leni, už jsem text k "mé"chatě doplnila. A samozřejmě jsem už zjistila, kolik tam toho chybí. Např. že na původních trámech byl napsán letopočet 1871. I ta "moje" chata má svou historii. Srdce mi krvácí, když vidím s jakou lehkostí necháváme chátrat díla původních stavitelů... Na společnou cestu k ní se těším :-).